Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Hemoroidy, česky zvané zlatá žíla

Foto: Pixmac

Jsou dlouhodobým a velmi opomíjeným problémem. Pokud však tímto onemocněním trpíme, dokáže nám snadno znepříjemnit život. Řeč je o hemoroidech.

Hemoroidy jsou onemocněním cévního systému těla. Hlavním problémem je, že se žíla, která se nachází v konečníku, zvětšuje a zduřuje. Hemoroidy dělíme dle umístění na vnitřní a vnější. Vnitřní hemoroidy vznikají v konečníku a vnější hemoroidy se vyskytují zvenčí okolo řitního otvoru.

Vnitřní hemoroidy dělíme dle stadia na čtyři stupně podle závažnosti onemocnění. V prvním stádiu se nám může stát, že žíly lehce opuchnou a na daném místě nás začne svědit a pálit, žádné další problémy však nepozorujeme. Pokud hemoroidy pokročily do druhého stupně, již se objeví bolest a někdy i krvácení při vyprazdňování. Tento stupeň už vyžaduje kontrolu u lékaře.  Hemoroidy ve třetím stádiu nadále rostou a vystupují z konečníku. V posledním stádiu se hemoroidy ještě více zvětší a již nejdou zasunout zpět do řitního otvoru.

Co se týče prevence, je zde pár možností, kterými v některých případech můžeme této nemoci předejít.

Preventivně může působit cvičení či rychlá chůze, změna životosprávy nebo i jen polštářek položený na židli, na které často sedíte.

Za rizikové faktory, jež mohou za vznik choroby, jsou považovány opakované průjmy a zácpy, choroby žilního systému či vysoký tlak. Mezi další faktory můžeme zařadit také sedavý způsob života a nesprávnou životosprávu.

Léčba hemoroidů se samozřejmě liší podle stádia, v jakém se hemoroidy nachází. Léčba je širokospektrální, od mastí a tablet až po chirurgický zákrok. Kromě klasických léků můžeme ještě popíjet léčivé čaje, čímž podpoříme již stávající léčbu.

Ač se to tak zprvu jevit nemusí, hemoroidy jsou považovány za vcelku závažné a v dnešní době hojně rozšířené onemocnění. Jediným způsobem, kterým můžeme s touto chorobou bojovat, je změna našeho životního stylu.

Stačí, když vyměníme sedavý způsob života za aktivnější, a tučná jídla nahradíme zdravější alternativou.

Pokud už s tímto problémem nějakou dobu bojujeme a nevypadá to, že by se v brzké době měl náš zdravotní stav zlepšit, je důležité dbát na pokyny našeho ošetřujícího lékaře. Právě ten by nám měl naordinovat správnou léčbu a poradit, čeho se vyvarovat, aby se problém ještě nezhoršil.



Čtěte na Medicínu:

Kortikoidy a děti

Zánět dutin, jinak zvaný sinusitida