Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Estetická medicína a rozdíl mezi botulotoxinem a kyselinou hyaluronovou.

Když je řeč o estetické medicíně, tak se většině vybaví botulotoxin, resp. zkráceně „botox“ a kyselina hyaluronová. Jaké jsou mezi těmito materiály rozdíly? Na to jsme se zeptali MUDr. Mileny Vojtíškové z AURUM AESTHETIC CLINIC.

O botulotoxinu a kyselině hyaluronové se hovoří i píše už poměrně dlouho, ale lidé si je stále pletou. Mohla byste tyto materiáy popsat  a vysvětlit hlavní rozdíl?
V estetické medicíně se botulotoxin používá k redukci mimických vrásek a k odstranění pocení.

Je to látka bakteriálního původu a aplikuje se injekčně. Blokádou nervosvalového přenosu  omezuje pohyb svalů a tím dochází k vyhlazení vrásek.

Nástup účinku je opožděný, nejčastěji 3.–4. den po aplikaci, ale může nastupovat i později.

Kyselina hyaluronová se nejčastěji používá k redukce statických vrásek, ale také i k redukci nejrůznějších nerovností v kůži. Je to látka tělu vlastní, tvoří ji všichni živí tvorové. Je jednou z hlavních součástí mezibuněčné hmoty. V kůži zajišťuje vlhkost, pružnost a pevnost. S věkem, bohužel,  její množství v těle klesá. Její doplnění je tedy na místě. Kyselinu hyaluronovou aplikujeme injekčně do různých vrstev kůže většinou v lokálním znecitlivění.  Funguje tak, že na sebe váže vodu a dodá v místě aplikace chybějící objem, proto se těmto injekcím říká výplně.

Na které oblasti se  hodí botulotoxin a na které kyselina hyaluronová?
Botulotoxin ideáně funguje na tzv. mimické vrásky: oblast čela, nad kořenem nosu a kolem očí.

Kyselina hyaluronová se požívá hlavně k redukci statických vrásek ale i tam, kde je potřeba doplnit větší objem. Nejčastější indikací jsou : redukce nosoretních rýh, zjemnění vrásek kolem koutků,  pozvednutí padajících koutků,  doplnění objemů tváří, ale i  zvýraznění povadlých kontur, zvětšení objemu rtů, korekce vpadlých – atrofických jizev po akné či neštovicích...

Často se také používá ve formě mezoterapie, což je aplikace do povrchových vrtstev kůže (tzv. rejuvenace kůže), nejčastěji v  oblasti obličeje, krku, dekoltu či hřbetu rukou.

Výhodou tohoto ošetření je ihned viditelný efekt.

Jsou po aplikaci nějaká omezení?
U botulotoxinu je potřeba 4 hodiny po zákroku vydržet ve vzpříměné poloze, u kyseliny hyaluronové se doporučuje  první tři dny po výkonu omezit mimiku. Pro oba přípravky pak doporučujeme první týden po aplikaci nenavštěvovat solárium, saunu,  fitko, nejít na kosmetickou masáž, neplánovat dlouhodobé lety, prostě si dopřát klidový režim. Materiál se potřebuje usadit, takže dodržením odpočinkového režimu si klient šetří peníze, které do aplikace investoval.

Jsou nějaké nežádoucí účinky nebo rizika ?
Každý zákrok má určitá rizika, ale pokud je ošetření prováděno ve zdravotnickém zařízení zkušeným lékařem, tak se tyto problémy minimalizují. Nejčastěji je potřeba počítat s pozákrokovám otokem  v místě aplikace, modřinkami a  lehkým  začervenáním,  které ale ustupuje poměrně rychle. 

Méně častou zato závažnější komplikací by mohly být infekce místa vpichu, vznik alergické či granulomazozní rekace.


MUDr. Milena Vojtíšková

Po jak dlouhé době se ošetření může opět opakovat?
Výhodou aplikace kyseliny hyaluronové je, že můžeme výplň dopichovat takřka kdykoliv, na rozdíl od botulotoxinu, kde bychom měli počkat 3 - 6 měsíců. Klienti obecně se  vracejí po 6–12 měsících podle toho, jak rychle se látka vstřebává a jaké jsou jejich vlastní požadavky a očekávání. Ty máme každý individuální.

Více na www.aurumaesthetic.cz



Čtěte na Medicínu:

Štěpánka Duchková se rozhodla pro botulotoxinové injekce do čela

Krůček k dokonalosti, plastická operace odstálých ušních boltců

Prevence před civilizačními chorobami? Pomůže vodík

MUDr. Milena Vojtíšková radí, jak na nadměrné pocení