Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Medvědí česnek – znovuobjevená bylinka

Česnek medvědí, někdy též nazývaný divoký nebo lesní česnek, je bylinka nabitá zdravím a určitě bychom ji měli zařadit do svého jídelníčku. Víte, že si česnek medvědí můžete sami vypěstovat? Poradíme vám, jak na to, a také jak ho uchovat a používat v kuchyni.

Pěstování

Medvědí česnek je vytrvalá rostlina dorůstající až 50 cm. Jedlé jsou listy, květy i cibulky. Ty však necháváme v zemi a používáme pouze list a květ. Česnek medvědí má podobné vegetační období jako jarní květiny (např. narcis). Po zimě je jedním z prvních poslů jara. Na jaře vyraší listy, rostlina nakvete a poté, pokud nejsou nadzemní části spotřebovány, zasychá. Rostlina dále odpočívá do dalšího jara. Cibulky se časem začnou množit a postupně se trsy rozrůstají.

Cibulky sázíme po trsech  pěti cibulek do polostínu až stínu, kde má dostatečnou vlhkost a nesvítí na ni polední slunce. Vhodné jsou zapadlé kouty zahrady, do stínu stromů či keřů. Nemáte-li zahrádku, můžete česnek pěstovat i v kontejneru na balkoně. Stačí běžný zahradnický substrát, který se smíchá s perlitem, který upravuje vlhkost a vzdušnost substrátu. Rostlinu nikdy nehnojíme.

Využití v kuchyni

Česnek medvědí můžeme v kuchyni používat všude tam kde běžný česnek. Je velice aromatický, a proto se používá jen v malém množství. Z listů je nejlepší vyrobit pesto s olivovým olejem nebo je možné čerstvé zamrazit. Tak si uchovají nejvíce svých cenných látek.

Česnek medvědí je také výtečný v pomazánkách, přidaný do brambor, salátů, k marinádě na pečené i grilované maso, do polévek, do bylinkového másla i na rozpečenou bagetu.

Zdraví prospěšný

Obsahuje cenné minerály (hlavně železo) a vitamíny, nejvíce vitamín C. Jedná se o důležitý a silný antioxidant  pro naši imunitu, pevné kosti, cévy, zuby i potřebnou tvorbu kolagenu.

Dále obsahuje alicin,  který má silné antibakteriální, antibiotické, antitrombotické a protiplísňové účinky.

Česnek medvědí je prospěšný zdraví při poruchách srdce a cév, vysokém krevním tlaku, upravuje zažívací i střevní potíže, ničí střevní parazity, čistí ledviny, působí močopudně, antibakteriálně, antirevmaticky, má příznivé účinky proti rakovinovému bujení. Blahodárně působí i na náš nervový systém, křečové žíly  i revmatické  bolesti. Je osvědčený i při nachlazení nebo potížích s dýchací soustavou.

Medvědí česnek je výjimečná rostlina a zaručeně nám dodá potřebnou energii!

 

 



Čtěte na Medicínu:

Alergie na chlad skutečně existuje

Prevence, proč je tak důležitá?

Proč nám nadváha škodí?