Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Mátový čaj pomáhá při potížích se zažíváním

Mátový čaj má příznivé účinky pro naše zdravíZdroj foto: Freeimages.com

Mátový čaj je osvědčeným prostředkem používaným při léčbě zažívacích obtíží. Podporuje dobré trávení, ulevuje od nadýmání, zmírňuje křeče v břiše, pomáhá proti nechutenství a má další příznivé účinky na naše zdraví.

Máta peprná
Máta peprná je aromatická bylina z čeledi hluchavkovitých kvetoucí drobnými nafialovělými květy, která se do světa rozšířila z oblasti Velké Británie. Její listy mají široké uplatnění jak ve světové gastronomii (na omáčky, saláty, dezerty nebo nápoje), tak v léčitelství. Mezi nejvýznamnější účinné látky patří mentolové a menthonemové silice, třísloviny, hořčiny a flavonoidy.

Účinky na zdraví
Právě díky obsahu výše uvedených složek je máta vynikajícím pomocníkem při léčbě celé řady zdravotních neduhů, zejména zažívacích obtíží, jako je plynatost, nadýmání, nechutenství, křeče v břiše a nevolnost. Dále zmírňuje příznaky onemocnění dýchacích cest, osvěžuje dech, působí protizánětlivě a pomáhá proti nespavosti a bolestem hlavy. Z máty se nejčastěji připravuje čaj.

Nejlepší je čaj připravit z čerstvé mátyZdroj foto: Freeimages.com

Příprava čaje
Nejlepší je čaj připravený z čerstvé máty, kdy natrháme nať, opláchneme vodou, vložíme do skleněné nádoby, přelijeme vroucí vodou a necháme 10 až 15 minut vylouhovat. Doporučené dávkování je 8 až 10 větviček bylinky na 1 litr vody. Pokud nemáme po ruce čerstvou mátu, můžeme použít sušenou. Další variantu představuje porcovaný čaj. V tomto případě 1 nálevový sáček přelijeme čtvrt litrem vroucí vody a necháme 15 minut vylouhovat.

Doporučené užívání
Dospělí mohou mátový čaj pít třikrát denně, děti a mladiství podle věku dvakrát až třikrát denně, nebo, jak je u kupovaného čaje uvedeno na obalu výrobku. Mátový čaj je vhodný i těhotné a kojící ženy. Těhotným ženám pomáhá zmírňovat nevolnosti. Tipy na přípravu Mátový čaj skvěle chutná s pomerančem nebo citronem (do nápoje vložíme cca půl centimetru kolečko čerstvého citrusového plodu). Čaj lze dochutit také medem, med přidáváme až do vlažného čaje, aby se nezničily cenné látky, které med obsahuje. Mátový čaj lze pít i vyhlazený, kdy skvěle zažene žízeň.

Sponzor seriálu o bylinných čajích je MEGAPHYT PHARMA.



Čtěte na Medicínu:

Bylinné čaje: přírodní řešení mnoha zdravotních problémů

Heřmánkový čaj, víte jak nám prospívá?

Šípkový čaj posiluje imunitu

Špatně se vám spí?