Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Zdravé potraviny

Droždí a zdraví

Droždí patří mezi potraviny s vysokou výživnou hodnotou, neboť droždí patří mezi potraviny s vysokou výživnou hodnotou, neboť dokáže lidskému tělu dodat velké množství látek důležitých pro jeho správné fungování. Chuť klasického droždí bohužel není příliš populární. Konzumace droždí však může být gurmánským zážitkem, pokud použijeme lahůdkové droždí.

Vitamín B12 ovlivňuje naši psychiku

Jste poslední dobou často nervózní? Anebo máte dokonce sklon k depresím? Možná to má na svědomí Váš jídelníček, ve kterém chybí dostatek potravin bohatých na vitamín B12.

Skořice pro naše zdraví

Milujete podmanivě sladkou vůni skořice? Ochuťte jí své jídlo nebo pití alespoň dvakrát do týdne. Konzumace skořice má totiž blahodárný vliv na naše duševní i fyzické zdraví, sexuální zdraví nevyjímaje.

Mandle a zdraví

Skořápkové plody, jako jsou ořechy a mandle, v sobě ukrývají celou řadu zdraví prospěšných látek. Pravidelná konzumace mandlí prospívá nejen našemu zdraví, ale také kráse.

Dýňová semínka prospívají našemu zdraví

Také už jste měli doma mnoho dýňových semínek z vlastní dýně a dlouze dumali nad tím, jak semínka dostanete z kůry? Jakým způsobem je rychle a efektivně oloupete, osolíte a opražíte? A ono se to ne a ne povést?

Vitamín B v potravinách, víte, kdy nám chybí?

Vitamín B je zkrácené označení pro celou skupinu vitamínů. Těmi nejdůležitějšími jsou vitamíny B2, B5, B6, B9 a B12. Dlouhodobý deficit některého z vitamínů skupiny B má za následek nepříjemné zdravotní obtíže. Potraviny bohaté na vitamín B by proto neměly v našem jídelníčku chybět. Prozradíme Vám, které to jsou.

Vitamín E v potravinách

Vitamín E je významný antioxidant, který chrání lidské tělo před škodlivými volnými radikály, a pomáhá tak předcházet rakovinnému bujení. Vitamín E je rovněž důležitý pro správné fungování našeho imunitního systému.

Nejsou fazole jako fazole

Fazole patří mezi luštěniny a jejich plody jsou lusky. V kuchyni používáme buď fazolová semena nebo přímo celé fazolové lusky. Jedná se o různé odrůdy fazolí. Vařit z fazolí je estetickou radostí, neboť fazole existují v mnoha barevných variacích. A to jak semena, tak lusky.

Co možná nevíte o dýni

Tykvovité rostliny se pěstují již velmi dlouho. V našich krajích byl dlouhou dobu znám meloun, ovšem dýně a jejich rozmach v kuchyni se dostal do popředí až v posledních dvaceti letech. Nejprve velmi rozšířenými kompoty na sto způsobů – dýně jako ananas, dýně jako broskev, dýně jako….. a v posledních deseti letech se začíná i v české kuchyni usídlovat s pravidelností dýně, jako surovina pro běžné vaření.

Olej z černého kmínu posiluje imunitu

Padá na Vás únava a cítíte se oslabení? Je nejvyšší čas, doplnit svůj jídelníček o osvědčený životabudič. Mezi ty nejsilnější patří olej z černého kmínu, který posiluje imunitu, a má celou řadu dalších zdraví prospěšných účinků.

Jak se pozná český česnek?

Česnek je aromatické koření, zásobárna zdraví prospěšných látek, významný antioxidant a přírodní antibiotikum. Ovšem není česnek jako česnek. Na trhu se bohužel často setkáváme s dovezeným česnekem, anebo s česnekem z minulé sklizně, který není valné chuti, ani nemá výše popsané vlastnosti. Jak se ale pozná český česnek, který je čerstvý?

Proč pít pivo? Protože prospívá našemu zdraví

Dámy často vyčítají pánům, že pijí pivo. Jenže pití piva je mnohem zdravější než například konzumace ochucených limonád. A existuje spousta dalších dobrých důvodů, proč pít pivo.

Česnek a citron posiluje imunitu a čistí organismus

Česnek a citron jsou dva plody, které prospívají našemu zdraví. A k čemu slouží jejich vzájemná kombinace? Nápoj připravený z česneku a citronu posiluje imunitu a čistí organismus. Přinášíme návod, jak si ho podomácku vyrobit.

Česnek medvědí je velmi nedoceněnou bylinou

Roste volně v lužních lesích, ale velmi dobře roste také na zahrádkách, na stinném místě. Často se liší šířkou svých listů – právě volně rostoucí česnek má listy velmi rozložité. A právě v tomto případě pozor na záměnu s listy konvalinky, které jsou medvědímu česneku velmi podobné.

Rukolu můžete pěstovat i doma

Rukola je brukvovitá rostlina, která má velmi výraznou chuť. Má typicky vykrajované okraje listů a není to v našich krajích zatím rostlina příliš hojně používaná – bohužel.

Červené víno a zdraví

Že spolu červené víno a zdraví úzce souvisí, se dočteme takřka v každém článku o víně. Je tomu tak doopravdy? Jak konkrétně červené víno našemu zdraví prospívá? A kolik červeného vína bychom měli denně vypít?

Arganový olej a jeho účinky na naše zdraví

Arganový olej sice není tak známý jako ostatní druhy rostlinných olejů, ale jeho účinky jsou neocenitelné, jak v kosmetickém, tak potravinářském průmyslu. Jeden z nejcennějších olejů světa zpomaluje stárnutí pleti, pomáhá v boji s celulitidou a používá se jako prevence kardiovaskulárních a dalších vážných onemocnění.