Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Víte co je kyberchondrie a jak se dá léčit?

Když se spojí hypochondrie a přístup k internetu, nastává kyberchondrie.Zdroj foto: Freeimages.com

Díky vynálezu internetu se nám otevřely úplně nové možnosti vyhledávání informací, stačí pár kliknutí a dokážeme zjistit téměř cokoli. Je to jistě skvělá věc, pokud se chceme vzdělávat, plánovat cesty do jiných zemí, zjišťovat reference na všechny možné řemeslníky, anebo pokud jsme třeba jenom zvědaví a rádi objevujeme nové věci. V oblasti medicíny a tvoření diagnózy jde však často spíše o neštěstí. Co se stane, když se spojí třeba i jen lehký sklon k hypochondrii a přístup k internetu? V takové situaci přichází na scénu kyberchondrie. O co jde?

Jak již název napovídá kyberchondrie je složenina ze dvou slov- cyber (tedy vztahující se k počítači a internetu) a hypochondria (často neopodstatněné přesvědčení o vlastní nemocnosti). Jedná se o patologický stav, při kterém je jedincova tendence k hypochondrii probuzena či posílena získáváním informací z internetu. Sebediagnostika za pomocí internetu totiž skrývá mnohá úskalí. Největším z nich je asi to, že se během čtení dalších a dalších informací většinou domnělá diagnóza posouvá ke kategorii těžkých chorob.

I tak banální příznaky jako je rýma a bolest hlavy se mohou během několika kliknutí proměnit v mysli jedince v závažný problém jako např. zánět mozkových blan.

Pokud má člověk trochu obavy anebo sklon k hypochondrii, je jasné, že uvěří té vážnější variantě. Jak tvrdí psycholožka Maria Gropalis, která se věnuje studiu hypochondrie ve všemožných variacích: „ člověk, který na internetu nehledá pouze informace, ale snadno podléhá vytváření strachu z chorob, se na internetu velmi rychle utvrdí ve svých nejhorších předtuchách…“. Nejvíce ohroženou skupinou jsou proto uživatelé internetu se sklony k hypochondrii a s velmi nízkým anebo žádným povědomím o medicíně a o tom jak funguje lidský organizmus. Tito uživatelé velice rychle přijmou za svou třeba i z medicínského hlediska zcela nelogickou a nikým nepotvrzenou diagnózu. Takové přesvědčení a negativní výsledky lékařských testů mohou vést k všemožným psychickým problémům.

Rozhodně to neznamená, že byste se měli přestat zajímat o své zdraví anebo už nehledat žádné informace na internetu. Jde jen o to, hledat na ověřených stránkách a získané informace o možných diagnózách nepřijímat hned jako hotovou věc. Pokud máte podezření na jakoukoli nemoc, vaše kroky by i přes nedostatek času nebo odhodlání měly rozhodně směřovat k lékaři. O hypochondrii se mluví, pokud obavy z nemoci přetrvávají déle než šest měsíců i přesto, že lékařská vyšetření nic neukázala. Stejně je tomu i v případě kyberchondrie.

Pokud tedy již několik měsíců vy anebo někdo vám blízký trpí utkvělou představou o nějaké závažné nemoci, tráví spoustu času vyhledáváním dalších a dalších informací na internetu a lékařské prohlídky opakovaně ukázaly, že je vše v normě, je na čase začít místo nemoci řešit problém s kyberchondrií. 

Jak z toho ven?

Pro zbavení se kyberchondrie pomáhá návštěva psychologa, přičemž je většinou použita kognitivně-behaviorální terapie. Jedinec se také učí jak svůj strach z nemocí zvládat, jak jinak řešit případné příznaky choroby a jak důvěřovat lékařům, jejichž testy několik měsíců neukázaly žádnou nemoc.

 



Čtěte na Medicínu:

Bolest hlavy…? Už jen minulostí!

8 dobrých důvodů, proč pít vodu s citronem

Jak se pozná astma?