Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Jak jste na tom s depresí?

Máte pocit, že trpíte depresí? Anebo jste pojali podezření, že depresí trpí někdo z Vašich blízkých? Přečtěte si náš článek, ať víte, jak na tom jste. Zda Vás trápí běžné chmury, anebo potřebujete pomoc odborníka. 

Foto: Pixmac.cz

Co je to deprese

Slovní spojení typu „mám depku“ nebo „jsem v depresi“ používáme poměrně často. Skutečnou depresí se však rozumí vážný psychický stav, který člověka ohrožuje na zdraví a životě. Typickými projevy deprese je dlouhodobě skleslá nálada, únava a pocity úzkosti nebo osamocenosti. Tyto symptomy pak obvykle doprovází nízké sebevědomí, pocity bezcennosti nebo viny. Pokud je člověk v tomto stavu dlouhodobě, začnou ho trápit zdravotní problémy, jako jsou zažívací obtíže, bolesti hlavy a další. V krajním případě může tento stav skončit i sebevraždou.

Sklony k depresi

Životní situace, jako je ztráta blízké osoby nebo vážná nemoc, ztráta zaměstnání, rozpad partnerského vztahu, působí depresivně na každého. Stejně jako obloha bez slunce. Někteří z nás však mají k depresi větší sklony než ostatní. Náchylnost k depresi je z velké části dána našim založením. Obecně platí, že deprese více ohrožuje citlivé jedince (kteří se s nepříznivou situací obtížněji vyrovnávají) a také ty, kteří jsou velmi ambiciózní (neschopnost dlouhodobě dosáhnout vytyčeného cíle člověka deprimuje). Velkou roli samozřejmě hraje také to, jestli jsme spíše optimisté nebo pesimisté. Pesimisticky založení jedinci mají tendenci podléhat svým temným vizím, které ovlivňují jejich náladu. Pokud tedy patříte mezi citlivé, ambiciózní, nebo pesimistické jedince (případně se u vás zkombinovalo více z těchto vlastností) máte větší tendenci k depresi než ostatní. To ovšem neznamená, že byste jí museli podléhat. Depresi se lze vyhnout.

Jak se vyhnout depresi

Zaručený prostředek na to, jak se depresi vyhnout, bohužel neexistuje. Nejsou jím ani antidepresiva. Odborníci však doporučují dodržovat několik zásad, které vycházejí ze zdravého životního stylu. Jsou jimi:

  • pozitivní myšlení (neříkat si předem, že něco stejně špatně dopadne, že bude na dovolené ošklivé počasí, že vás vyhodí od zkoušky, atp., ale naopak)
  • zdravé sebevědomí (nízké sebevědomí vede k sebepodceňování a pesimismu)
  • fyzická aktivita (je dokázáno, že lidé, kteří se nehýbou, trpí depresí častěji) d
  • ostatečný spánek (přispívá k psychické pohodě)
  • schopnost stále se na něco těšit (když se těšíte, máte radost ze života)
  • budování přátelství (zamezí pocitům osamělosti

Pokud jste zjistili, že stěží dodržujete jednu až dvě z výše uvedených zásad, měli byste se nad sebou zamyslet, a zkusit změnu. S úsměvem jde přeci vše lépe! V případě, že Vás depresivní stavy dlouhodobě trápí a změnu sami nezvládnete, měli byste vyhledat odbornou pomoc. Za konzultaci s psychologem se nemusíte stydět. Do těžké životní situace se může dostat každý.