Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Štítná žláza nás může ohrozit svou nesprávnou funkcí

Foto: Pixmac

Štítná žláza je endokrinní žláza folikulárního typu tmavočervené barvy. Jejím hlavním úkolem je regulace metabolismu tím, že produkuje hormony tyrosin a trijodtyronin. Je umístěna před hrtanem ve spodní části krku.

Štítná žláza nám může zavařit svou zvýšenou nebo sníženou funkcí.

Snížená funkce štítné žlázy, hypotyreóza, je stav, kdy žláza neprodukuje dostatečné množství hormonů. Mezi příčiny snížené funkce patří únava, zapomětlivost a deprese. Jedním z dalších projevů může být také suchá kůže a lámavé vlasy. Příčin tohoto onemocnění je hned několik. Dělí se na primární, sekundární a terciární. V prvním případě je příčina ve štítné žláze, ve druhém v hypofýze a v posledním v hypotalamu. Patří sem chronický zánět, nedostatečný příjem jódu nebo působení léků. Diagnostika nemoci je jednoduchá, postačí váš krevní rozbor, kde bude zjištěna nízká hladina hormonů štítné žlázy a vysoká hladina TSH. TSH neboli thyreotropin je jedním z hlavních faktorů, který řídí činnost štítné žlázy. Ne vždy nás však napadne, že za našimi obtížemi může stát právě tento problém.

To samé se stalo dnes už padesátiletému Jurajovi, kterému před dvaceti lety zemřela ve dvou letech prvorozená dcerka. Tato situace je pro každého rodiče, kterému se stane, naprosto nepopsatelná. Jeho pocity beznaděje, neštěstí a hlubokého smutku vedly k tomu, že přestal jíst. Po celý svůj život byl velice statný, jak se to hezky česky říká, byl to chlap jak hora. Během dvou let od smrti dcerky zhubl čtyřicet kilo. Trvalý stres, špatný jídelníček a hlavně absolutní nedostatek jódu ve stravě vedl k tomu, že onemocněl hypotyreózou. Projevy nemoci na sebe nenechaly dlouho čekat. Únava, spavost a nadváha se objevily jako první.  Při rozboru krve zjistili lékaři i anémii. Na Juraje čekala celoživotní léčba, která zahrnovala substituční dávky chybějících hormonů.

Druhým případem onemocnění štítné žlázy je hypertyreóza neboli hyperfunkce štítné žlázy.  V tomto případě je zjevné nápadné zvětšení štítné žlázy. Příčiny jsou tři. První je Basedowova choroba, která patří mezi poruchy autoimunitní. Druhou příčinou je struma, což je stav, kdy je štítná žláza zvětšena, a jsou v ní patrné uzly. Třetí případ se nazývá léková hypertyreóza a jedná se o stav předávkování při léčbě hypotyreózy. Na pacientovi jsou patrné změny nálad, které většinou zaznamená okolí i on sám. Člověk trpící touto chorobou může také trpět poruchami spánku a následnou únavou.



Čtěte na Medicínu:

Kortikoidy a děti

Den pacientů IBD