Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Medicinální houby pomáhají proti stresu i rakovině

Léčebné účinky medicinálních hub jsou známé už stovky let. Jsou využívány k léčbě různých zdravotních neduhů i jako podpůrná terapie ke klasické medicíně.

Medicinální houby našly u spotřebitelů oblibu především pro svůj příznivý vliv na imunitní systém, ale i dalším účinkům, které se uplatňují při léčbě civilizačních onemocnění. Houby totiž obsahují celou řadu biologicky aktivních látek, jako jsou polysacharidy či triterpeny, ale i minerály, stopové prvky a aminokyseliny, díky kterým dokáží tělo zregenerovat a zajistit jeho zdravější fungování. Pro terapii se nejčastěji používají ve formě extraktů s 30% podílem polysacharidů. Pojďme si nejčastěji využívané medicinální houby představit trochu podrobněji.

Snížení stresu

Jednou z nejznámějších medicinálních hub je Cordyceps neboli housenice čínská. V dnešní zrychlené době je žádaná především pro své účinky snižující stres. Dokáže navíc zvednout náladu, zvýšit plodnost a napomáhat při sexuálních dysfunkcích. Pozitivní účinky má také na funkci ledvin a posílení imunitního systému. V kombinaci s ostatními houbami se postará i o správnou funkci srdce a jater.

Léčivá síla přírody

Jak lépe snášet chemoterapii

Další medicinální houbou s řadou ozdravných účinků je Maitake, která pomáhá především při léčbě rakoviny prsu. Tato houba také zaručuje mnohem lepší snášení chemoterapie a radioterapie. Celkově zlepšuje obranyschopnost proti virům a spolu s dalšími houbami posiluje správnou funkci imunitního systému. Reguluje tělesnou hmotnost a má také pozitivní účinky při léčbě osteoporózy a diabetes.

Podpora srdečního oběhu

Proslulou mezi medicinálními houbami je Reishi neboli lesklokorka lesklá. Její pozitivní účinky jsou opět známy především na poli léčby rakoviny. Podporuje srdeční oběh, pomáhá při jaterních poruchách a vyvážení imunitního systému. Ve složitých životních obdobích pomáhá snižovat nervový neklid a vyčerpání. Pomáhá také léčit spánkové poruchy. Celkově podporuje fyzický a mentální stav organismu.

Medicinální houby

Likvidace patogenů

Další známou houbou je Coriolus neboli outkovka pestrá, která dokáže vyhledávat a likvidovat v organismu nejrůznější patogeny, jako jsou viry, bakterie, chlamydie či kvasinky. Ve světě je to nejužívanější houba u onkologických stavů. Je možné ji užívat i v kombinaci s konvenční onkologickou léčbou.

Proti osteoporóze a revmatu

Další významnou medicinální houbou je Shiitake neboli houževnatec jedlý. Shiitake působí jako doplněk při léčbě osteoporózy a revmatických chorob. Funguje i jako prevence vzniku nádorů. Reguluje cholesterol a krevní tlak, podporuje pročištění střev. Spolu s dalšími medicinálními houbami má také antiarteriosklerotické léčebné účinky. Rovněž aktivuje imunitní systém v případě bakteriální a virové infekce.

Z výše uvedeného vyplývá, že léčebných účinků medicinálních hub se využívá zejména při léčbě závažných chorob, jako je rakovina, diabetes, hypertenze nebo při zhoršené funkci imunitního systému. Všechny tyto zdravotní komplikace výrazně ohrožují život člověka, a tak je třeba při léčbě dbát na správném výběru a na opravdovou kvalitu podávaných medicinálních hub.

www.mycomedica.cz

 Čtěte na Medicínu:

Co a kolik toho vypít?

Hraniční porucha osobnosti

Houby nejen chutnají, ale i léčí!

Imunita – základ zdraví