Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Laktobacily a antibiotika, proč je dobré při léčbě antibiotiky užívat probiotika?

Antibiotika jsou nepostradatelným pomocníkem při léčbě bakteriálních infekcí.Zdroj foto: ISIFA

Antibiotika jsou nepostradatelnými pomocníky při léčbě bakteriálních infekcí. Bohužel neumí v našem těle rozeznávat škodlivé bakterie, které jsou původci nemocí od přátelských bakterií, které jsou pro správné fungování našeho organismu nepostradatelné.

V průběhu běžné léčby antibiotiky jsou tedy zničeni jak původci nemocí, tak i naše přirozená střevní mikroflóra.

Porušení střevní mikroflóry se často projevuje zažívacími potížemi, jako jsou průjmy, nadýmání, bolesti břicha nebo zácpa. Tyto potíže obvykle nelze přehlédnout.

Střevní mikroflóra je velmi aktivní a výrazně ovlivňuje zdraví každého jedince. Střevní trakt člověka je osídlen bezmála 400 druhy mikroorganismů, přičemž u zdravého člověka převažují takzvané probiotické kmeny, jako jsou laktobacily a bifidobakterie. Tyto kmeny svým účinkem výrazně přispívají k bezchybnému fungování organismu. Zejména jsou odpovědné za optimální vstřebávání živin (vitaminů a minerálních látek) ze střev a také podporují správnou funkci imunitního systému. Porušení střevní mikroflóry se může projevit sníženou imunitou a následným častým onemocněním.

V průběhu léčby antibiotiky a také po léčbě je vhodné tedy doplnit oslabenou střevní mikroflóru přátelskými kmeny, laktobacily a bifidobakteriemi a předejít tak možným potížím. Například laktobacily pearls mají i speciální probiotika pro děti a pro ženy.

Přitom je doporučeno užívat probiotika v rozmezí 6-8 hodin po užití antibiotik aby se co možná nejvíce neporušených kmenů dostalo do střev, kde se pak dále mohou množit a plnit své funkce.

Máte na toto téma otázky? Zeptejte se nás a my Vaší otázku předáme odborníkům na toto téma.Čtěte na Medicínu:

C.I.C. metoda – cesta ke zdraví třetího tisíciletí

Detoxikace – očista lidské paměti

Lactobacily pomáhají proti tříměsíční kolice

Bolí vás záda?