Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Houby nejen chutnají, ale i léčí!

Myco Medica - mediciální houby

Pokud patříte mezi milovníky hub, pak se Vám při zmínce o houbové omáčce, nakládaných hříbkách či obyčejné smaženici jistě sbíhají sliny. O pochoutkách z hlívy ústřičné nebo lanýžích ani nemluvě. Víte ale, že houby také prospívají zdraví? Posilují imunitu, likvidují viry, a dokonce i rakovinotvorné buňky.

Bohatá zásobárna cenných látek
Blahodárné účinky medicinálních hub (jako je například Cordyceps, Reishi, Shiitake, Maitake, Chaga, Polyporus, Coriolus, Hericium) na lidské zdraví jsou známé již celá tisíciletí Používali je Egypťané, Indiáni a mnoho dalších kultur.Nelze nezmínit také jejich pevné a nezastupitelné postavení v medicínách asijských zemí, zvláště pak v tradiční čínské medicíně.
Přestože medicinální houby obsahují minimum kalorií, což z nich činí vhodnou potravinu při redukční dietě, ukrývá se v nich až neuvěřitelné množství prospěšných bioaktivních látek, mezi nimi polysacharidy (zejména beta glukany), ve vodě nerozpustná vláknina, polynenasycené mastné kyseliny, vitamíny skupiny B, kyselina pantotenová (B5), riboflavin (B2), niacin (B3), vitamín E či ergosterol (provitamin D2), minerální a stopové prvky ‒ selen, měď, železo, draslík, vápník, fosfor či hořčík, dále pak bílkoviny, esenciální aminokyseliny, antioxidanty a mnoho dalších biologicky aktivních látek.

Léčba i prevence řady nemocí
Není tedy divu, že výčet zdravotních obtíží, které dokážou medicinální houby léčit, anebo jim předcházet, je velmi dlouhý. Drobnými neduhy počínaje a životu nebezpečnými nemocemi konče. Vědecké výzkumy prokázaly silné imunomodulační účinky, což znamená, že medicinální houby dokážou stimulovat imunitní systém, stejně jako potlačit případné nežádoucí reakce, a nacházejí tak své uplatnění při léčbě infekcí, rakovinných stavů, oslabení imunitního systému, ale také u autoimunitních onemocnění, jako je například Crohnova choroba.
Houby prospívají nejen nemocným, ale i zdravým lidem každého věku – působí proti únavě, zvyšují odolnost vůči stresu, urychlují regeneraci sil po námaze či nemoci, mají příznivý vliv na plodnost a libido a jsou přírodním antidepresivem.

Houby prospívají nejen nemocným, ale i zdravým lidem každého věku

Medicinální houby, jak bylo zmíněno výše, podporují imunitní systém v boji proti infekčním patogenům, zejména s viry, např. s virem HIV, herpetickými viry, stejně jako s viry způsobujícími hepatitidy, s bakteriemi, stafylokoky či streptokoky, ale i s jinými houbami a kvasinkami. Navíc medicinální houby samotné působí na mnohé patogeny toxicky. Důležité jsou jejich protirakovinné účinky, ať už to, že podporují imunitní systém v boji s rakovinnými buňkami, nebo schopnost tyto buňky zabíjet. Houby Reishi nebo Maitake z hlediska prevence rakoviny, rozvoje degenerativních a civilizačních onemocnění, je důležité zmínit, že složky medicinálních hub jsou silnými antioxidanty a chrání tak buňky i tkáně před poškozením toxickými volnými radikály. Mezi další pozitivní aspekty působení hub na lidské zdraví patří i jejich schopnost regulovat hladinu cukru v krvi, chránit buňky slinivky produkující inzulin, což snižuje riziko rozvoje diabetu II .

REISHI

Co ještě dokážou houby?
Co dalšího ještě medicinální houby dokážou? Snižovat hladinu škodlivého cholesterolu v krvi, a tím snižovat riziko rozvoje aterosklerózy a poškození jater, a příznivě ovlivňovat nervový systém. Speciálně houba Hericium obsahuje látku podporující růst neuronů, což zlepšuje hojení poškozených periferních nervů a zpomaluje, či dokonce zastavuje rozvoj demencí a jiných degenerativních onemocnění mozku.
Svou roli hrají houby i při v léčbě zažívacích obtíží, jako jsou záněty žaludku, žaludeční vředy nebo onemocnění jater. Houba Polyporus zase zlepšuje stav pacientů s urologickými obtížemi.
Více o o příznivých účincích jednotlivých medicinálních hub najdete v tabulce.

Extrakty z hub jsou volně prodejné v lékárnách a vybraných kamenných či internetových obchodech

Prospěšné pro všechny
Ve srovnání s průmyslově vyráběnými léky je velkou výhodou medicinálních hub, že jejich použití přináší pouze minimální riziko nežádoucích vedlejších účinků, další předností je snadná dostupnost (extrakty z hub jsou volně prodejné v lékárnách a vybraných kamenných či internetových obchodech) a v neposlední řadě i široké možnosti použití. Vždy je však důležitá kvalita houbové suroviny.

Vysoce kvalitní přípravky nakoupíte v internetovém obchodě www.MycoMedica.cz.Čtěte na Medicínu:

DNY SLUNCE aneb ZDARMA vyšetření od lékáren BENU

Znáte dýňovou mouku?

Afrodité zkrášloval olivový olej, nikoli ropa!

Opět volně dýchat, i to je možné…